Düşünce Hazinesi
9 Ağustos 2023 Çarşamba
Uyum Sağlamanın Anahtarı
8 Kasım 2023 Çarşamba

Sözler bir hançeri değil, iyi dilekleri taşısın…!

Sözler bir hançeri değil, iyi dilekleri taşısın…!

Sözlerinizi kalpleri kırıyor mu?

Kimsenin hoşuna gitmeyen lüzumsuz kelimelere özellikle dikkat edin. Sizin hoşunuza gidiyor fakat diğerleri beğenmiyorsa, o halde o sözleri kullanmayı bırakmakta fayda var. Gün boyunca kullandığınız bu tür kelimeleri not etseniz, çok büyük bir dosya olurdu. Bu kelimeler olumsuz olabilir, lüzumsuz veya yüksek sesle konuşulan kelimeler olabilir. Aslında yüksek sesle konuşmak diğerlerini rahatsız eder. “Benim sesim böyle” demeyin. Kendi sesinizi kontrol edemez misiniz? O halde lüzumsuz kelimeler ve diğerlerini rahatsız eden kelimeleri kullanmayın. Biriyle birkaç kelimelik sohbet ettiniz. Ancak bu konuyu bir başkasıyla, bir yarım saat daha konuşmaya devam ederseniz, bakın, ne kadar çok kelime kullandınız. Eğer dört kelime ile derdinizi anlatabiliyorsanız, 12-15 kelime kullanmayın. Sözlerinizle de ekonomik olmak mümkündür.

Bir slogandan bahsedilir: “Az konuş, tatlı konuş, yumuşak konuş!” Seslerinin yüksek olduğunu, yüksek konuşmak istemediklerini ama seslerinin böyle olduğunu söyleyenler bu sloganı hatırlamalılar. Siz kendi coşkunuzla konuşabilirsiniz ama sesinizi duyanlar ve sesinizin öyle olduğunu bilmeyenlere, sanki kavga ediyormuşsunuz gibi gelir. Bu da size zarar verir. Kendinizi lüzumsuz düşüncelerden ve diğerlerini rahatsız eden kelimelerden kurtarın. Lüzumsuz konuşmalardan kurtulun. Bu şekilde ilişkilerinizi büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz. Kendi sözlerinizi değerlendirin. Bazan şaka ile dersiniz ki: Bu kişi deli. Bu kişi aptal. Böyle kelimeleri kullanmakla, o kişileri lanetliyor gibi olursunuz. Kimseyi lanetlemeyin, mutluluk verin. Özsaygınızla, faydalı kelimeler konuşun. Lüzumsuz konuşmayın. Diyelim ki, bir saat süresince kendinizi kontrol edin. Bu bir saatte ne kadar lüzumsuz kelime, ne kadar hakikatle dolu kelime konuştunuz. Yoksa kendi sözlerinizin değerinin farkında değil misiniz? O halde şimdi sözlerinizin değerini anlayın. Olumsuz sözler söylemeyin. İyi dileklerle konuşun.

Kararlılıkla, aklınızı ve zihninizi söylemlerinizdeki zayıflıkları yok etmeye odaklayın, ilişkilerinizde olumluluğu yakalayın.