Nerede Meditasyon Yapmalı?

Meditasyona Yer Açmak

Yaşam zaten faaliyet ve sorumluluklar ile dolu; öyleyse meditasyon faaliyetini nereye yerleştirebiliriz? Raja Yoganın güzelliği, onu her yere sığdırabilmenizdedir.

Evde

Özel bir odaya ya da ayrılmış bir alana ihtiyacınız yok, sessiz herhangi bir köşe ya da rahat bir sandalye işe yarar. Kendinizle buluşmak için düzenli randevular ayarlayın. Zamanla, muhtemelen dinginliğinizin titreşimlerinin bulunduğu, belirli bir huzurlu mekana doğru çekileceksiniz ve kendinize özel bir yer bulacaksınız. Burayı ne zaman isterseniz ziyaret edin. Hem de sık sık.

İş Yerinizde

Nerede çalışıyorsanız çalışın, yaratıcı bir düşünce ile meditasyon için bir yer bulabilirsiniz; telefonu, karşı tarafın sesini dinlemek yerine, içinizdeki sessizliği dinlemek için bir süreliğine kulağınızda tutmak gibi. Ya da koridor boyunca elinizde bir dosya ile yürümek, sizi masanızdan uzaklaştırıp, birkaç dakikalığına size huzur verebilir. İş arkadaşlarınız meditasyon yaptığınızı fark etmez ama bu yeni sakinliğinizin farkına varabilirler.

Yolculuk Yaparken

Bir yerden bir yere yürüyerek, otobüsle ya da trenle seyahat ederken harcadığınız zamanı içsel sessizlik alanınızı ziyaret etmek için kullanabilirsiniz. Açık gözler ile yapılan Raja Yoga meditasyonu bu içsel yolculuğu pratik ve mümkün kılar.

Dışarıda ya da İçeride

Bütün dünya özel yerinizi seçmeniz, kendinizle ve Yüce Kaynak’la bağlanmanız için kendini size sunuyor. Güneşle aydınlanmış bir kumsalda ya da bir süpermarket kuyruğunda, sakin bir ırmak kenarında ya da bir dişçinin bekleme odasında, şehir meydanındaki bir bankta ya da bir yerdeki çimlik alanda. Her yer sessiz ve dingin olmak için uygundur. Kendi huzur mekanınızı seçin.

Kalabalıklar Arasında Sessizlik

İçinizde sessiz bir oda yaratmayı öğrendikçe, ne zaman isterseniz oraya girebileceğinizi keşfedersiniz. Çevrenizde insanlar olduğunda, ya da dünya gürültülü ve zorlayıcı bir yer olduğunda, gezegendeki en sessiz yere, ruhun o sessiz mekanına doğru bir adım atın.

Dünya Meditasyon Saati

Dünyada bir saatlik huzur yaratma geleneği, 1978 yılında başladı ve her ayın üçüncü pazarı gerçekleşiyor. Amaç iyi titreşimleri paylaşmak, dünya ve bu gezegendeki tüm insanlara sevgi ve huzur bağışlamaktır. Eğer bu dünyanın her şeye rağmen bizim küresel evimiz olduğunu hatırlarsak, beraberce dünyamıza yardım etmek ve iyileştirmek için bir umut ışığı gibi parlayabiliriz.