Meditasyon İçin Zaman Yaratmak

Çoğu insan meditasyon yapmak istediğini ama yapmadığını söylüyor. Peki neden?  Çünkü, zamanlarının olmadığını söylüyorlar. Öyleyse, sizin gibi meşgul insanlar, nasıl ve ne zaman meditasyon için zaman yaratabilir?

Sabah ilk iş olarak

Gözlerinizi açıp uyanık olduğunuzu anladığınız an meditasyona başlamak için harika bir zamandır.  Kendinizi,  ne kadar güçlü ve olumlu bir ruh olduğunuza dair selamlayarak güne başlayın.

Yemek Saatlerinde

Yemekten önce bir müddet oturup, yiyecek yemeğimiz olduğu için ne kadar şanslı olduğumuz, düşüncelerimizin yemeğimizi nasıl etkilediği anlayışıyla, ne düşündüğümüz, ne yaptığımız ve ne olmakta olduğumuz ile ilgili meditasyon yapabiliriz.

Gün Boyunca – Düşünce Trafiğinin Kontrolü

Hepimiz yaşam yolu üzerindeki sürücüleriz ve ara sıra yolculuğumuzun yönünü kontrol etmek iyidir. Arabamızı yolda sürerken her trafik ışığında durmamız gerekir, bu trafik ışığı zamanlarından meditasyon pratiği yapmak için faydalanmayı öğrenebiliriz. Aynı şekilde, zaman zaman düşüncelerimizi duraklatarak, onları kontrol edebilir ve yönlendirebiliriz. Zihnimizi tekrar doğal haline getirecek olumlu değişikler yapmak için bir yöntem yaratabiliriz.

Zihin için kısa huzur molaları vermek, bize düşüncelerimize yeniden odaklanma şansını verir ve zihni tekrar doğru vitese geçirerek, olumlu düşünceler ve duygular yaratması için yardım eder. Bunu yaparak günümüzün daha kolay ve huzurlu bir şekilde geçeceğini göreceğiz, çünkü  “ trafik kontrolü ” anları dengeli düşünmeyi sürdürmemize izin verir.

Akşam

Uyumadan önce, günün son meditasyonu için iyi bir zamandır. Kendinize uyku öncesi alışkanlığı yaratacak şekilde, sessizce oturmak ve o gün içerisinde nelerin iyi yapıldığını ve nelerin daha iyi yapılabileceğini gözden geçirmek için zaman ayırın. Bilinçli olarak gün içerisindeki eylemlerinizin dosyalarını kapatın ve onları zihninizde bir kenara kaldırın, böylece gününüzü sonlandırabilecek, sorunsuz ve huzurlu bir uykuya dalmak için kendinize izin vereceksiniz.

Herhangi Bir Zaman

Ne zaman bir belirsizlik, endişe veya kaygı anı yaşarsanız, bunlar “içinize dönüp” bir cevap beklemek için uygun anlar olabilir. Şükran ve mutluluk anlarını neden yaratmayalım?

Ne zaman hayal kırıklığına uğramış, yalnız, mutsuz, yorgun hissederseniz –olumsuz ile başa çıkabilme gücü için–  veya mutlu, moraliniz yüksek ve iyimserseniz –olumlu olanın tadını çıkarmak ve onu daha da zenginleştirmek için–  meditasyon yapabilirsiniz.