Bağışıklığımızı güçlendirebilmek
20 Mart 2020 Cuma
Kahramanlar: Kendini Dönüştürebilenler
24 Ekim 2020 Cumartesi

Koronavirüs’e karşı RUHSAL bir YANIT

Korona virüsü (Covid19) küresel ve toplumsal sağlık açısından acil bir durumdur. İnsanların, kendilerini ve diğerlerini korumak üzere, bilinçli ve etkin bir şekilde harekete geçmeleri için ortak çaba çağrısıdır.

Virüs, viral hale gelen toksik bir hücrenin atılımıdır. Enfeksiyonlu kişilerden solunum damlacıkları yoluyla çoğunlukla insanlar arasında yayılır. Aynı zamanda virüs içerebilecek yüzeylere dokunarak, kişinin kendi ağzına, burnuna ve gözlerine dokunmasıyla bulaşması mümkündür. Aniden ortaya çıkan bu durum ile başa çıkmak için- insanlardan alınması istenen sert önlemler, kaygı, belirsizlik, endişe, karışıklık ve korku ve aşırı tepki gibi duygusal ve psikolojik sonuçlara yol açmıştır.

Virüsle başa çıkmak için acil bir tedavi olmadığından, insanlar güç ve destek için manevi alanlara yönelmektedir. Kalplerimizi ve ruhlarımızı daha fazlasına, daha yüce, esneklik ve dayanıklılık getiren bir yanıta açmak için, size aşağıda bir dizi prensibi manevi bir deney olarak sunuyoruz: 

Şefkat acı çekişe son vermek için harekete geçmektir. Şefkat, tüm yaşayan varlıkların arasındaki bağlantıyı, uyumu görebilen bilgeliğin gözüyle bakabilmektir. Şefkat her ruhta doğuştan mevcut bulunan sevgi, incelik, merhamet, affetmek, şiddetsizlik ve cömertlik enerjilerini içerir.

Şefkat içeren Sevgi

Şefkat içeren sevgi, özen göstermeyi ve düşünceli davranışı içerir. Amacı bencil değildir.   

Saygıyı ve hürmet göstermeyi hedefler. Niyeti saftır.  Şefkatle seven insanlar, ister yakınları olsun, ister içinde yaşadıkları toplum veya insanlık ailesi olsun, herkesi şefkatle sever ve bunu sürekli yaparak başkalarıyla özverili bir ilişkiyi sürdürür.  

Sosyal Mesafe – Sıkıntı Hissetmeyin    

Sosyal- fiziksel mesafeyi gözetirken, bu yaratılan mesafe bizi “bağımsız ve sevgi dolu olma” ruhsal prensibini uygulamaya davet ediyor.  İnsan hayatının temeli sevgidir. Sevgi ruhları yakınlaştırır. Bağımsız olmak bize tam olarak, bulunduğumuz yerde mevcut olma şansını verir. Sosyal mesafe, manevi sevgiyi paylaşma fırsatıdır. Bir mesafeyi gözeterek gözlerle, yüce düşüncelerin, saf hislerin titreşimlerini yayın. Gülümsemenizle, diğerine huzurlu bir selam verin.    

Şefkatli İncelik  

Şefkatli incelik, kendine şefkat göstermekten gelir – başkalarına, size nasıl davranmalarını isterseniz, öyle davranın.  

Bu kendimize karşı nazik olabilmek ve kendimizi yargılamanın ötesine geçme becerisidir. Bu içsel yeteneği kendimizi gerçekten görmek için geliştirdiğimizde, etrafımızdakileri de görebilir ve hissedebilir, başkalarına bize davranılmasını istediğimiz gibi davranırdık. Şefkatli incelik, ilişkilerde denge ve memnuniyeti yaratır. Her düşünceyi, her kelimeyi ve her eylemi bir nazik olma fırsatı olarak görmek için cesaret ve güç verir.  

Temizlik Önemlidir – Hüsrana Kapılmayın  

“Ellerimi her yıkadığımda  veya bir yüzeyi sildiğimde, ince davranıyor ve diğerlerinin de güvende olmasını sağlıyorum.”diye düşünün. Seçim ve zorla yapmak arasında ayırt edebilmek temiz ve berrak bir akıl gerekir. Siz nezaketi seçin!  

Şefkatli Merhamet  

Şefkatli merhamet bir fayda yaratmamız bizi motive eder. Başkalarına hizmet edebilmek, minnettarlık, şükran hissi verir.  Aşırı bilgi yükü içinde, bilgeliği gözetmeyi vurgulayan bir anlayış yaratır.

Haberdar Olun – Aşırı tepki vermeyin  

Bir şey hakkında bilgili olmak, kendinize, ailenize ve topluma karşı merhametli olmaktır. Bilgi ve talimatları anlayışla takip etmeyi kolaylaştırır.  Merhamet; gerekli olana uymak ve bu kadar bol bulunan enformasyonu aşırı dinlememek, aşırı okumamak, aşırı konuşmamak ve aşırı tepki göstermemektir. Birçok farklı görüş üzerinde sürekli düşünmeye devam etmeyin.  Ayrıntıların hepsini zihninizde ve kalbinizde tutmamak kendinize merhamet etmektir. Endişeyi bırakarak, saf umut hisleriyle kalın.   

Şefkatli Bağışlama  

Şefkatli Bağışlama, ruhta rahatsızlık ve sıkıntıya neden olan suçluluk duygusunu ve suçlamayı bırakmaya istek yaratan bir farkındalıktır.  Cehaletle hareket edilmişse bile, kendini affederek bilge kalabilmek, sorumlulukla harekete geçerek onur duygusunu yeniden tesis etmektir. 

Belirtileri Kontrol Et – Suçlama  

Milyonlarca insan küresel olarak,  ölümcül bir virüsle karşı karşıya kaldığında, biliyoruz ki bu bir şekilde katkıda bulunduğumuz bir durum. Her zamanki yanıt ise; yansıtmak ve suçlamak. Şimdi yaşam tarzımızı ciddi şekilde gözden geçirme ve özellikle hayvanlar, bitkiler ve Dünya Gezegeni’ne karşı farkındalık, tutum ve eylemlerimizi değiştirme zamanıdır.  Affetmek bizi özgür kılar.  

Şefkatli Şiddetsizlik  

Şefkatli şiddetsizlik, korkuyla değil, adaletle hitap etmektir. İnsan kalbi şiddetin yerine geçebilecek olanı, yaratabilme kapasitesine sahiptir.  Kalbin en derin doğası, doğru ve gerçek olana güvenmektir. Kalbin yerine koyabileceği şeyin kökleri şüpheden, kafa karışıklığından değil, cesaretten gelir.  Gerçek şiddetsizlik ancak korkusuzlukla mümkündür.  

Belirsizlik Zamanlarında – Kafanız karışmasın  

Bazı insanlar davranışları korku tarafından yönlendirildiğinde belirli şiddet içeren davranışlarda bulunurlar. Bu panik; öfke, kızgınlık ve önyargılarla sonuçlanan dışlanma ve ayrımcılık gibi davranışları ortaya çıkarır. Belirsizlik zamanları şefkatli şiddetsizliğin en iyi, en somut şekilde gösterilebileceği zamanlardır. Böyle zamanlarda, bunu yapabilenler, kendiliğinden, yürekten harekete geçer ve bir insanlık ailesi olarak bir araya gelirler.  

Şefkatli Cömertlik  

Şefkatli cömertlik, egodan değil, kalpten yaşamaktır. İnsanlık ailesi olarak, yaşamda birçok zorluğun olduğunu kabul etmeliyiz. Zorluklar karşısında, alçakgönüllülük, sükûnet ve cesaretle yükselmeliyiz. Şefkatli cömertlik, yüreklerimizi halkımıza ve gezegenimize açmaya çağırıyor bizi.  Şefkatli cömertlik, hayatı açgözlülüğün gözüyle görmeye son verir. Küçük, dar görüşlü, yalnız, acı duygular taşıyan ve gücenik olmaktan kurtarır bizi. Şefkatli cömertlik özgünlük ve bollukla yaşamaktır.  Hayatı, nasıl olması gerektiği yerine, olduğu gibi (yeni bir normal) görmemiz için, gözlerimizi açar.  Şefkatli cömertlik ruhtaki iyiliği uyandırır ve kalpten kalbe bağlar kurarak bağları geliştirmemize ve saf, bencil olmayan hayatlar yaşamamıza yardımcı olur.  

Evde Kalmak -‐-‐ Herkese Yetecek kadar Var – Panik Yapmayın  

Evden çıkmamamız istendiğinde, insanlar  yiyecek ve diğer gerekli malzemeleri stoklamaya ve biriktirmeye başlar. Süpermarketler ve mağazalar bazen tüketicilerin talebini karşılayamaz hale gelir. Zihniyet “en güçlü olanın hayatta kalması.” dır. Şefkatli cömertlik ise, “daha ​​az daha fazladır” , “herkesin ihtiyacı için yeteri kadar var”, “paylaşmak özen göstermektir.” gibi basit hatırlatmaları bize anımsatır. ” Şefkatli cömertlik kriz dönemlerinde bir topluluk olmak ve bağlantıda olmak hislerini yeşertir. Bu bizi bencillikten, (hepimiz aynı gemideyiz) birlik olma ruhuna odaklanmamızı sağlar.  

Sonuç olarak, düşüncemiz ve en derinlerdeki umudumuz, insanlık ailesi olarak kalplerimizi açarak daha yüce bir yanıt vermeye yükselmemizdir. Bu nasıl görünürdü?   

Bu dönüştürücü manevi nitelikler sevgiincelik, merhamet, affetmek, şiddetsizlik ve cömertlik –  her ruhun özündedir. Bu niteliklerin ortak gücü, dünyamızda mevcut durumda bulunan zehirli titreşimleri dönüştürebilir.  Bu nitelikleri birlikte ne kadar çok deneyimlersek, dünyayı daha huzurlu ve mutlu yaşanabilir bir yer haline getirebiliriz.