Kalbin Enerjisi
29 Aralık 2020 Salı
Günlük Rutininizde Dakik Olma Alışkanlığı Geliştirmek
22 Ocak 2022 Cumartesi

Kalbin Boyutları

KALBİN  BOYUTLARI  

Tıpkı elbiseler gibi, kalbin de XS ila 2XXL arasında değişen ölçüleri vardır.

Ölçü XS:  XS beden kalbi olan bir kişi kendi dünyasında yaşar ve kendini evrenin merkezi gibi hisseder. Gözleri başkalarının acılarına kördür ve kulakları dinlemeye kapalıdır. Başkalarını dinlerlerse, kendilerini aşağılık hissetme riskine girebilirler; çünkü sürekli rekabet içinde yaşarlar, kendilerini anında başkalarıyla karşılaştırırlar. Öz değeri başkalarından üstün hissetmekle karıştırırlar.

Ölçü S: S beden kalbi olan kişi, vermek yerine, almayı, hizmet etmek yerine kendisine hizmet edilmesini tercih eder. Ego’nun ilk doğan oğlu olan bencillikle tanımlanırlar; ister bir ayrıcalık, ister bir “hak” ya da bir kazanç olsun, her zaman bir arzuları vardır… ama her şeyden önce, en büyük arzu güçtür. Açgözlülük ve düşmanlık, S beden kalbi olan birini sıkı bir manto gibi sarar – o kadar sıkı ki nefes almak bazen zorlaşır.

Enerjiyi geriye çekmek ve bloke etmek yerine enerjinin akmasına izin vermek ve bırakmak, küçük bir kalple bu kadar bağlantılı olan korkuları ve endişeleri çözen bir rahatlama sağlar.

Kalbin boyutunu büyütmek için ruhun oksijene, sevgi oksijenine ihtiyacı vardır.

Fakat o nasıl elde edilir?

Baş ile kalp arasındaki mesafe o kadar uzamıştır ki, bilinç artık ruhun merkezinde değil, çevresinde yatar. Ruh bilincine doğru bu uzun yolculuğu yapmak için çok fazla irade gerekir, ancak irade tek başına kalıcı bir değişimi sürdüremez.

Sağlıklı bir yükselme için, şükretme pratiği yapmanın yanı sıra başkaları ve kendimiz için saf düşünceleri ve duyguları korumak da önemlidir.

Ölçü M – Dikkatli ve ihtiyatlı birinin orta büyüklükte bir kalbi vardır. Başkalarına işbirliğini verebilirler, zaman, kaynaklar vb. sunabilirler, ancak bu kaynaklarının kendileri için yeterli olduklarından emin olduktan sonra. Kullanılabilirlikleri “ekstra” yani fazladan olanla sınırlıdır. “Fedakârlık” kelimesi sözlüklerinde yer almamakla birlikte, sınırları elverdiğince, ellerinden geldiğince yardım etmeye isteklidirler.

Ölçü L, başkalarına kendini açarak yürekten kabul eder. Çeşitlilik, insanlığın olumlu bir yönü olarak görülür. Çeşitliliği kabul etmek, daha sonra, kendisinden farklı olanlarla uyum sağlamaya, onları takdir etmeye ve hatta öğrenmeye götürür. Büyük bir kalbi olan, sabır ve hoşgörü ile; şikâyet etmek yerine herkesin yararına olacak bir şeyler inşa etmeye çalışır. Sevgi kurallardan önce gelir ve kalp herhangi bir mazeretten, nedenden önce gelir.

Ölçü XXL – Faydalanılacak bir durum olduğunda “önce sen”, yerine getirme zorunluluğu olduğunda “önce ben” onların sloganıdır. Kabullenmeye, terk edilmeye ve tevazuya dayanan samimi ve cömert bir kalbin yolu budur. “Öteki” yani diğer kişi, benlik kadar önemli ve bazı açılardan belki de kendinden daha iyi kabul edilir. En saf duyguların sessiz bir güzelliğine dair o ilahi ezgi, gerçek bir değişime yol açabilir.

Sokrates’in dediği gibi: “Değişimin sırrı, tüm enerjinizi eskiyle savaşmaya değil, yeniyi inşa etmeye odaklamaktır.” Bu prensibi uygulayarak, düşüncelerimizi en faydalı hale getirebilir, yeniden keşfedebilir ve sonra en kutsal düşüncelerimizi ruhun kutsal alanında büyütebiliriz.

Antonella Ferrari