Kalbin Boyutları
11 Şubat 2021 Perşembe
Duygular, Mantık ve Ruhsallık
19 Nisan 2022 Salı

Günlük Rutininizde Dakik Olma Alışkanlığı Geliştirmek

Hepimiz sık sık geç gelen ve gecikme için yavaş trafiği veya araba arızasını bahane eden birini tanıyoruzdur. Zamanı kötüye kullanmanın etik olmadığını bildiğimiz için, dakiklik ömür boyu sürecek bir alışkanlığımız olmalıdır.

Dakiklik sadece kendimize zaman bulmamızla ilgili değil, aynı zamanda insanların zamanına da saygı duymakla da ilgilidir.

İnsanların zamanınıza saygı duymadıkları anlarla karşılaşıyor musunuz? Toplantılara geç mi geliyorlar, son teslim tarihlerine mi uymuyorlar veya sizi boş sohbetlere mi sürüklüyorlar? Daha da önemlisi durup, zamanınıza ne kadar saygı duyduğunuzu kontrol ediyor musunuz?

Hepimiz işbirliği yapmak ve kendimizle uyum içinde olmak için zaman istiyoruz. İnsanlarla iyi ilişkiler kurduğumuz gibi, zamanla da sevgi ve saygıya dayalı bir ilişki geliştirmemiz de mümkündür. Böylelikle, daha fazla başarı, daha iyi ilişkiler, daha iyi bir sağlık ya da faydalı alışkanlıklar için zaman da bize yardımcı olacaktır.

Zaman enerjidir ve her saniye önemlidir. Günün ilk 30 dakikasını zihnimize enerji vermek için kullanalım. Bundan sonra, sözlerimizi yerine getirirken bize çok zaman kazandıracak doğru düşünce, söz ve davranışları yaratmaya odaklanalım. Dakik olmak, gereksiz eylem ve etkileşimlerle zaman kaybetmemek, sözlerimizi dikkatle yerine getirmek ve diğer insanların zamanına saygı duymak çok önemlidir.

Bugünden itibaren tüm işlerinizde dakik olmayı denemek ister misiniz? Her zaman zamanında ya da önceden hazır olduğunuzdan emin olun. Dakik olmak doğal haliniz olsun. Güne erken başlayın, gününüzü önceden planlayın ve programınıza kesinlikle uyun. Yapılması gereken her işiniz için belirli bir zamanınız olsun. Ertelemeyin ve son dakikaya bırakmayın. Hemen yapın. Eğer zorunluysanız gitmeniz gereken yere gidin, beklenmeyen gecikmeleri yönetmek, zamanında veya daha önce oraya ulaşmak için kendinize fazladan 15 dakika verin.

Yapacağınız eylem, sıradan, günlük şeyler ya da resmi bir şey olsa da fark etmez, dakik olmak disiplin gerektirir. Her işinize tam olarak odaklanın, net düşünmek için zaman ayırın, doğru kararlar alın ve bunları uygulayın. Dakik olmanız sizi güvenilir ve verimli kılar. Çevrenizdeki insanlar dakik olmasa bile, siz bu alışkanlığınızdan vazgeçmeyin. Planlamanıza ve iyi niyetinize rağmen bir gecikme olursa, önceden iletişim kurun ve tekrarlanmamasını sağlayın. İtibar kazanmanın yanı sıra, geç kalmanın yarattığı tedirginlikleri de ortadan kaldırarak stresten uzak kalırsınız.

Hatırlayın; biz zamana değer vermeye başladığımızda, zaman da bize değer vermeye başlar.