Başarının Anahtarları
12 Haziran 2017 Pazartesi
Sırıkla Atlama ve Ruhsal Biliş
12 Haziran 2017 Pazartesi

Çatışmayla Başa Çıkmak

 

Çatışmanın artık doğal olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Sebebi nedir?

İçsel gücümüzü ve bildiğimiz doğruları ve gerçekleri uygulayabilme yeteneğimizi kaybettiğimizi düşünüyorum. Savaşmakla bir yere varamayacağımızı biliyoruz ve kavga etmekle istediğimiz şeyi elde edemeyiz – sadece olumsuz enerji yaratırız –  ama biz bir türlü kendimizi tutamıyoruz. Yapmamız gereken, kendi içsel gücümüzü geliştirmek, kendi değerimizi görmek, diğer kişilerin değerlerini görmek ve dünyadaki çeşitliliği anlamak.

 

İçsel çatışma ile başkalarıyla çatışma arasında bir bağlantı var mıdır?

Her şey kendimizle başlar. Başkalarıyla savaşıyorsam, kendi içimde var olan bir şeyle savaşıyorum demektir. Belki inandığım bir şeyi uygulayamıyorum veya değerlerimden ödün vermek zorundayım. Bu savaş bana içsel gücümü ve değerimi kaybettirir. Kendimle mutsuzsam, bu başkalarıyla olan ilişkilerimde ortaya çıkar. Bir grup insan mutsuzsa, mutsuzlukları daha büyük bir ölçüde ortaya çıkar. Ne kadar daha anlayışlı ve barışçıl olursak, o kadar daha kabul edici ve sevecen oluruz ve bunu ilişkilerimize yansıtırız.

 

Sessiz kalmak ve çatışma durumunda geri çekilmek zayıflık olarak görülebilir. Ruhsallık bir güç olabilir mi?

Ruhsallık olmadan içsel güç kazanamayız. Ruhsallık olarak kastettiğim, kendimi sadece bu fiziksel görüntüden ibaret algılamamak. Gücüm, ruhsal bir varlık olduğumun bilincinde yatar – yaşayan, düşünen bir varlık, huzurun, sevginin ve mutluluğun özü. Bunu ne kadar deneyimlersem, içimde o kadar güç biriktiririm. Sessiz olmak, kaçmak anlamına gelmez; düşünce ve duygularımı dışa vurmadan önce değerlendirmem anlamına gelir.

 

Haklı olduğunuzu bildiğinizde ne olacak? Ruhsal bilincinizi kaybetmeden istediğinizi nasıl elde edersiniz?

En önemli şey sabırdır. Bu gerçekten üzerinde çalışmam gereken bir şeydir. Ben haklı olabilirim, ancak herkesin kabul ettiği anı beklemem gerek. Böylece insanların kendi derslerini almalarına izin veririm. Belki benim baktığım yerden olayların nasıl gelişeceği hemen görülebilir, ancak başkalarının onu görmek için o yere gelmeleri gerekir. Sabır gösterip, doğru olanın eninde sonunda ortaya çıkacağını kabul etmeyi öğrenmem gerekir.

 

Değişmek zorunda olduğumuzu anlayabiliriz, ancak nasıl değişeceğiz?

Hayatta kalmak için yemek yeriz, ancak zihinsel olarak mutlu bir durumda hayatta kalmak istiyorsam, kendimi sessizlik, olumlu düşünce ve içimde var olan özelliklerle beslemem gerekir. Her gün olabildiği kadar sık bunların bilincinde olmam gerekir; böylece içsel gücümü pekiştiririm.

 

Manda Patel