Korku-SUZ
12 Haziran 2017 Pazartesi
Az önce ne duyduğumu asla tahmin edemezsin!
12 Haziran 2017 Pazartesi

Bellek Kaydımızı Temizlemek

Manevi bir yolda yürümek her zaman kolay değildir ama son derece tatmin edici ve ödüllendiricidir. Eski ve acı olanı ortadan kaldırma yolculuğu ve en saf ve orijinal özümüze doğru ilerlemek ruhta derinlemesine bir tatmin yaratır.

Her birimizde, bütün düşünce, duygu, eylem ve deneyimler öylesine derinlemesine gömülüdür ki  bu ruhta genel bir tutum ve farkındalık yaratmak için bir sebep  olur. Çoğunlukla geçmiş örnekler  ve eski konfor alanımızdan hareketle davrandığımızı için, bu önceki tutum ve farkındalığın temeline dayalı olarak yeni eylemler oluştururuz.

Eski davranış kalıpları üzerinden çalıştığımız her durumda, onları (eski davranış kalıplarını) tekrar ve tekrar güçlendiririz. Dolayısıyla, eğer deneyim olumsuzsa, kayıt da olumsuz olacaktır. Ardından gelen bir sonraki eylem de kuvvetli bir olasılıkla olumsuz olacaktır ve bu kalıp böylece devam eder. Tabii ki bunun tersi de doğrudur. Olumlu düşünce ve eylemler de aynılarından oluşur.

Ruhun bellek kaydı aynı bir cep telefonundaki  ‘çip’ e benzetilebilir:  tüm eylemlerimizin bilgisini içerir – onları neyin ortaya çıkardığı veya tetiklediği, şiddeti, ortaya çıkan sonuç  vs. içersinde bulundurur.

Bellek kaydının kendisi nötrdür.  O sadece bizim düşünce ve deneyimlerimiz için bir kaptır. Bu kaydın içine bizim ne koyduğumuz önemlidir: çünkü bu bizim gelecekteki  düşünce, söz ve eylemlerimizi şekillendirecektir.

 

Örneğin; eğer bellek kaydı başka bir kişinin kelime veya eylemlerine karşı olumsuz tepki nedeniyle kötü duygularla dolu ise, daha sonra zihin bu yönde davranacak ve ortaya çıkan düşünce inatçı ve kindar olacaktır. Olumsuzluk akışını değiştirmenin tek yolu o kalıbı bozarak araya girmektir. Bu nedenle her zaman bellek kaydımızı mümkün olduğunca temiz ve net tutmak için dikkatli olmak önemlidir.

Şimdi gerçek olmayanın bize verdiği zararı fark etmemiz gerekir. Yaşadığımız her yalanda, bir yanılsama içine düşeriz ya da aldatma eylemiyle desteklenir, bellek kaydımızı kirletiriz.

Eski, rahatsız edici ve acı dolu anılar ile başa çıkmak mücadelesinde huzuru bulduğumuz tek seçenek onlardan uzaklaşma oldu. Şimdi bu konularla yüzleşerek, bir U dönüşü yapmamız ve kendimizin özgün ve saf deneyimini yaşayacağımız geri dönüş yolculuğuna başlamamız gerekiyor.

Şimdi ruha ne kaydetmek istediğimize karar vermek bize kalmıştır. Kötü ya da iyi olanı kaydedebiliriz. Seçim bizim. Ama sadece eski, acı dolu anıları tutar ve üzerine odaklanırsanız onun sonraki eylemleriniz için bir sıçrama tahtası olacağını bilin. Neyi kaydetmeyi seçtiyseniz sadece onu oynatabileceğiniz için acıyı seçerseniz, o ancak daha fazla acıya neden olabilir.

Eğer geçmişte hatalar yapmışsak bunun orijinal ve ilahi güzelliklerimizin tam olarak farkındalığında olmamamızdan kaynaklandığını hatırlamamız gerekiyor. O anda gerçekten kim olduğumuzu unutmuştuk – doğal olarak saf ve ilahi varlıklar, tam, bolluk, tüm güçlerle bütün.

Bu, tekrar tekrar bu gerçeğe dönmek, yeni anılar oluşturmak ve eski tutumları onarmak için tek yoldur. Bu yenilenen farkındalığımızdan çalışmaya başlayarak vizyonumuza ve dünyaya dönüşümü getirebiliriz.

Bellek kaydımızı temizleme ve ruhta sadece olumlu anıları kaydetme ve onu korumayı sağlamanın zamanıdır. Seçim bizim elimizde. Eskinin üzerine gerçek ve ilahi olanı kullanarak yeniden kayıt yapmak ruha hiçbir materyalin sağlayamayacağı  derin bir içsel mutluluk ve tatmin deneyimi getirir.

 

Aruna Ladva