Ruh’un Uykusu
2 Ağustos 2017 Çarşamba
Sevginin Gücü: Sebep & Sonuç
1 Şubat 2018 Perşembe

Nasıl Doğru Karar Alınır?

Nasıl Doğru Karar Alınır?

 

İnsanlar olgun bir yaşa geldiklerinde, içinde bulundukları duruma nasıl geldiklerini merak eder dururlar. Bazıları para, bazıları sevgi, bazıları saygı bulamamıştır ve liste uzayıp gider. Anlayamadığımız şey,  hayatımızın çeşitli noktalarında aldığımız bazı kararların kendimiz için hayırlı olmamış olduğudur.

Şu anda aldığımız her karar, bir sonraki ve ondan bir sonraki kararımıza etkiler. Aynen kayınbiraderimin otoyolda yanlış bir sapaktan çıkması, böylelikle bir sonraki ve ondan bir sonraki sapakların da yanlış olması sonucunda eve üç saat sonra varabilmesi hikâyesine benziyor.

İlginç olan, çoğunlukla da bir anlık aldığımız bir kararın hayatımız boyunca etkili olmasıdır. Örneğin, yanlış insanla evlenmek veya patronunuza ters cevap vermek ve neticesinde üzülmek veya çok güzel bir fırsatın yanından farkına varamadan geçip gitmek gibi.

Geleceğimiz öylesine önümüz sıra oluşmaz. ŞİMDİ her dakikamın, geleceğimi yaratmakta olduğunu fark etmek ve anlamak önemlidir. Böylece  geleceğim, söylediğim her kelimeyle, sesimin tonuyla, sevgi dolu veya sevgiden yoksun davranışımla, şefkatli ve şefkatsiz davranışım ile yaratılır. Her saniye, hayatımda çok önemli bir nokta olabilir. Bana dostlar kazandırabilir veya onları uzaklaştırmama neden olabilir. Bir şey kazanabilirim veya kaybedebilirim. Bu nedenle, her kararda farkında olmak çok önemlidir. Kararlarımızı tesadüfen veya tepkisellikle yaratmamalıyız.

İçinde bulunduğumuz durumda hissettiklerimiz için sıklıkla başkalarını suçlarız. Mesela; şu kişi bana hak ettiğim saygıyı veya ilgiyi göstermiyor gibi. Aslında “onların sevgisini ve saygısını kazanmak için ne yapmalıyım” diye sormalıyım. Meseleyi kendi ellerinize alın. Hayatınızın sorumluluğunu alın ve başkalarının size istedikleri gibi davranmalarına bırakmayın. Karma yasası eğer verirseniz, size geri döner der. Bu bir gerçektir, hayatın kanunudur. Siz samimiyetle sevmiyorsanız, bir an gelir aynısını yaşarsınız.

Yaşınız kaç olursa olsun veya  hayatınızdaki koşullar ne olursa olsun, hayatınızı daha olumlu ve faydalı bir yöne götürecek eylemler yapmaya ŞİMDİ BAŞLAYIN. Geç oldu diye düşünmeyin; değişmek için uygun olmadığınızı düşünmeyin. Şu anda değişebiliriz! Gelişebiliriz. Parlayabiliriz. Geri vermeye başlayabiliriz. Şu anda doğru kararlar almaya başlayın. Bu incelik ve merhametinizi harekete geçirir ve bu da size katlanarak geri döner.

İyi bir eylem asla unutulmaz. Geçenlerde bir hanımefendi, ilk tanıştığımızda benim ona hayatında hiç kimsenin sarılmadığı kadar  samimi bir şekilde sarıldığımı söyledi. Ne kadar samimi sarıldığım ve bunun ona ne anlam ifade ettiği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ben sadece ona sarıldım ve buyur ettim. Fakat belli ki bu ona çok büyük bir anlam ifade etmişti. Mesele şudur: siz iyi olmaya devam edin, iyi şeyler yapın ve diğerlerinin ne hissetmeleri gerekiyorsa onu hissedecekler. Size hayırdualarını verecekler. Hepimiz hayatımızda bunları biraz daha fazla kullanabiliriz.

 

Eğer iki karar arasına sıkışıp kaldıysanız ve hangisine karar vereceğinizden emin değilseniz, bir an için geri çekilin, sessiz ve sakin kalın, cevap size gelecektir. Sadece kalbinizi dinleyin. Hangisini yapmanın doğru olduğunu zaten biliriz, fakat üzerinde hayal kurmaya ve analize başlarız ve aklımız karışır. Ruhsal varlıklar olarak, yapmamız gereken tek şey kalbimizin peşinden gitmektir.

Ve son olarak, pişmanlık duymayın! Ne doğruysa o doğru olandır, fakat yanlış olan da, doğrudur. Bu şu demek, bir şey istediğiniz veya beklediğiniz gibi gitmese dahi, o yine de tamamdır, çünkü olması gereken olmuştur. Ondan öğrenilecek bir şey vardır. Sorumluluğunuzu alın ve iyinin galip geleceği ümidi ile ileriye doğru hareket edin.

Hayatınızın sorumluluğunu alma ve iyi eylemlerin tohumlarını ekme zamanıdır. Daha sonra keyiflice oturup hayat “bahçe”nizdeki güzellikleri seyredebilirsiniz.

Aruna Ladva