Huzur Gücünü Ortaya Çıkarmak
19 Aralık 2023 Salı
Neden affetmeliyim?
18 Temmuz 2024 Perşembe

Mutluluk Ev Yapımıdır (HOME-MADE)

MUTLULUK EV YAPIMIDIR (HOME-MADE)

 

Çoğumuz gerçek mutluluğun ne olduğunu öğrenmek için asla zaman ayırmayız. Mutluluk ev yapımıdır; bir anda gidip satın alabileceğiniz fast food gibi değildir. Elbette alabilirsiniz ama bu onun sağlıklı ya da besleyici olacağı anlamına gelmez.

Mutluluk güç ve kuvvettir. Mutluluk halindeyken yapmak istediğim şeyi yapabilirim. Üzüntü, mutsuzluk, pişmanlık, umutsuzluk ve neşesizlik halindeyken, öz benliği normal bir duruma getirmek, herhangi bir şey yapmak için coşku bulmaya başlamak bile muazzam bir çaba gerektirir. Ancak, bir kişi mutlu olduğunda, yapmak istediği şeyi yapmak için tüm iradeye, güce ve güvene sahip olur. Pek çok insan her zaman mutlu olmanın imkansız olduğunu düşünür. Ancak, tüm olup bitenlerin ardında derin bir anlayış olduğunda, mutlu olmak kolaydır. Mücadele ettiğimizde ve bazı şeyleri anlamakta zorlandığımızda, korktuğumuzda mutluluğumuzu kaybederiz. Yine de ulaşılabilecek sınırsız, sonsuz, bozulamaz, bol, yok edilemez bir mutluluk hali vardır. Eğer istersek o duruma ulaşabiliriz.

Çoğumuz aile ve eğitim sistemi tarafından mutluluğun uğruna çalışmamız gereken bir şey olduğuna, o sınavı geçtikten, o evi satın aldıktan, o işe girdikten sonra elde edilen bir şey olduğuna inanacak şekilde eğitildik. Paranın bize mutluluğu satın alabileceğini düşünüyoruz, bu da tüm milyonerlerin mutlu olduğu anlamına geliyor olmalı; ancak bunun böyle olmadığı açık. O yakalanması zor mutluluk halini bulmak için sayısız arzuyu yerine getirmeye çalışırız. Aslında tüm mutsuzlukların kaynağı arzulardır.

Ruhsal olan pek çok şeyde olduğu gibi, gerçekleri görebilmek için her şeyi tersine çevirmemiz, daha doğrusu doğru yoldan çevirmemiz gerekir. Ayrıca mutluluğun gerçekte ne olduğunu da anlamamız gerekir. Mutluluk bir niteliktir, soyuttur ve görülemez, fiziksel değildir. Dolayısıyla fiziksel şeyler edinmek mutluluk getirmeyecektir. Bir araba bir arabadır ama benim mutluluk anlayışım o arabaya yansıtılırsa, bana mutluluk vermesini bekleyemem. Geçici olarak ‘mutlu’ hissedebilirim ama bu sürdürülebilir değildir ve er ya da geç başka bir araba satın almam gerekecektir. Fiziksel dünyanın bizi tamamlayabileceğini düşünmek bir yanılsamadır.

Bu nedenle, içimizdeki mutluluğu keşfetmeliyiz. Ben mutluluğum, ben sevgiyim, ben huzur ve nezaketim. İçimizde yatan tüm doğuştan gelen nitelikleri anlayana ve bunlara erişmeyi öğrenene kadar asla mutlu olamayız. Eğer azla mutlu olmazsam, çokla da asla mutlu olamam. Mutlu olmayı seçersem, hayatı biraz daha hafife alırsam, kendimi fazla ciddiye almazsam, sadece mutluluk üretebilecek mutluluk tohumları ekmiş olurum. Eğer mutluluk verirsem, bu bumerang gibi bana geri dönecektir. Bilgelik, ne olursa olsun mutlu olmayı seçmektir.

Kalıcı mutluluk meditasyonda bulunur ve geliştirilir, tıpkı sonsuzluğun farkındalığının ve derin bir özgürlük duygusunun deneyimlenmesi gibi. Kendi ev yapımı mutluluğumu yaratmama yardımcı olan başka uygulamalar da var.

Öncelikle meditasyonda zaman geçirmek çok önemlidir. Bu, kendi üzerine düşünmeye, kendine karşı gerçekten dürüst olmaya ve neyin gerçek ve iyi olduğuna bakmaya yol açar. Minnettarlık tutumuna sahip olmak da önemlidir. Her günün sonunda minnettar olduğumuz 10 şeyi not edebilir ve sabahları minnettarlığımıza değecek 10 şeyi daha not edebiliriz. Bu bizi sıradan meselelerin üzerinde tutar çünkü şükredecek çok şeyimiz olduğunu içtenlikle anlarız. Düzenli egzersiz için zaman ayırın; sadece bir saatlik yürüyüş bile biriktirdiğimiz stresi azaltır ve ruhumuzu canlandırır. Hepimiz yaratıcıyız, ancak çok azımız sık sık bir şeyler yaratmanın ne kadar özgürleştirici ve tatmin edici olduğunun farkındayız. Sol beynimizin mantıksal faaliyetlerinden uzaklaşıp sağ beynimize yönelmek ve güzel bir şeyler yaratmak için resim yapın, çizin, bahçeyle uğraşın. Analize ara verebiliriz – bazı şeyler mantıkla çözülemez. Son olarak, ilişkileri anlamlı hale getirin. Yaptığımız her şeyde bir anlam bulmalıyız, aksi takdirde tüm enerjimiz tükenir. Eski kalıplara yeni düşünceler enjekte edin ve aynı şeyleri farklı bir zihniyetle yapın.

Bir uyarı – bazen insanlar bizim her zaman mutlu olduğumuzu gördüklerinde üzülürler. Mutluluk savunulmaya değerdir. Mutluluğu her ne pahasına olursa olsun savunun, ruhsal olarak güçlü ve muhteşem bir şekilde bulaşıcı olun.

 

Aruna Ladva