Meditasyon ve Motivasyon / Anthony Strano
12 Haziran 2017 Pazartesi
Her Durumda Mutlu Kalmak
12 Haziran 2017 Pazartesi

Meditasyonun 8 Adımı

Meditasyonun 8 Adımı

Meditasyon, bir pusula iğnesi gibi, doğru zamanda doğru yöne, doğru ize rehberlik eden içimizdeki sessizlik noktasının keşfidir. Sessiz olmak, çılgın ve gürültülü eylem okyanusunda dingin olmak, birçok insanın şimdilerde yaptığı bir seçimdir. Bu elde edildiğinde, bu dinginlik hem hayatı anlamak hem de zenginleştirmek için yaşam veren oksijen gibi zihnin üzerinde işler.

Elbette eylem bir gerekliliktir; zaman, ilişkiler ve oynadığımız roller aracılığıyla kendimizin bir ifadesidir. Ancak, eğer bazen durmaz ve bir sessizlik nefesi almazsak, o zaman zihin boğulmaya başlar, düşünceler hız trenleri gibi hızlanır ve beyin bir düdüklü tencerenin içindeymiş gibi hissetmeye başlar. Duygular bir volkan gibi patlar ve reaksiyon gösterir, gözler dağlarca bilgiyle sersemler. İşte bu strestir. Zihin hava almak, baskılar ormanından, termin tarihleri ve hızdan kaçmak, yavaşlamak ve içindeki sessizlik noktasını bulmaya ihtiyaç duyar.

Meditasyon zihni, huzurla, netlikle ve dengeyle yeniden şarj etme yöntemidir. Meditasyon sekiz adımla açıklanabilir. Bu sekiz adımı yavaş yavaş okumak, üzerinde düşünmek için zaman ayırmak ve kendimizdeki o huzur noktasını deneyimlemeye yardımcı olacaktır.

Her bir adım için kısa bir açıklamayı takiben istenirse yapılabilecek bir egzersiz de aşağıda yer almaktadır.

1.Geriye Dönüş

Huzur, saflık, sevgi, saadet ve bilgelik olarak isimlendirilebilen asli niteliklere geri dönme tekniğidir. Bunu sadece düşüncelerimizi içimize doğru yönlendirerek yapabiliriz.

Zihnimin enerjisini toplayarak asli gücümü bulmaya başlıyorum. Düşünceme yoğunlaşarak kendi gerçek varlığımla buluşmaya odaklanıyorum.

2.Gevşeme

Meditasyonda zihin dış herhangi bir şeyden düşüncelerini toparlayarak öze, gerçek varlığımıza bağlanır. Bu şekilde, varlığımızın, huzur dolu enerji kaynağının, bu gücün olumlu akımını alabiliriz. Ancak başlangıçta günlük hayatımızın çeşitli bağlarından kopmak zor olabilir; bağımlılık, hız, endişe, meşgul olmak vb. Bu biraz çaba gerektirir.

Gerçek varlığım alnımın merkezinde nokta şeklinde bir enerji kaynağıdır. Bu kaynağa bağlanırken, gevşemeye ve zihnimden dış dünyanın taleplerini ve gerginliklerini çıkartmaya başlıyorum.

3.Hatırlama

Zihin gevşer ve yavaşça huzur enerjisine yoğunlaşırken, birey ruhsal kimliğini hatırlamaya başlar. İnsanların hayatlarında bu kadar çok dağılmalarının ve hayatı sıkıcı ve boş bulmalarının nedeni gerçekten kim olduklarını unutmuş olmalarıdır.

Sessizlikte, içime dönerken, unutmuş olduğumu hatırlamaya başlıyorum. Ben ruhsal bir varlığım. Olumlu bir enerji kaynağıyım. Ruhum benim gerçeğim!

4.Serbest Bırakmak

Unutulmuş olanı, ruhsal bir varlık olduğumuzu hatırladıkça ve içsel huzur kaynağımızı deneyimlemeye başladıkça, zihnimizin olumlu enerjisini, gereksiz düşünceleri, – zihnimize sürekli hükmeden üç büyük canavar-  şüphe, korku ve endişeyle dolu düşünceleri serbest bırakırız.

Kendi zihnimi yönetmeye başlarken, hayatıma ümit getirme çabalarımı boşa çıkartan,  güvenime zarar veren endişeden, cesaretimi kaçıran korkudan ve şüpheden kendimi kurtarıyorum.

5.Yeniden Öğrenmek

Özgürleştikçe, kendimize saygı duymaya ve bu büyük hayat oyununda hayatımıza ve varlığımıza değer vermenin ne anlama geldiğini yeniden öğrenmeye başlarız. Unutulmuş hakikatler ortaya çıkar ve yeni eğitimimiz başlar.

Ebediyeti ve ruhsallığı anlayabiliyorum ve gerçek insani hislerim ortaya çıkıyor.

6.Yeniden Keşfetmek

Ruhsal değerlerimizi ve kaynaklarımızı yeniden keşfederek öğrenir ve her zaman orada olduklarını idrak ederek, daha nitelikli bir hayatın temeli olan sessiz, doğuştan gelen hakikatleri kullanmaya başlarız.

Ben olumlu, amacını bilen ve hayata sunacak eşsiz bir şeyi olan bir varlığım.

7.Yeniden Kazanmak

Bu ruhsal hakikatleri kullanmaya başladıkça, asli gücümüz ve niteliklerimizi yeniden kazanırız. Bilincimizde güven ve öz-değer doğal olarak var olmaya başlar.

Kendime bir huzur ve sevgi varlığı olarak değer veriyor ve içimde tüm niteliklerin olduğunu biliyorum. Hayatın tüm meydan okumalarının üstesinden gelmeye ihtiyacım var. 

8.Yeniden Şarj Olmak

Gerçek ruhsal varlığımızla bağlantı kurduğumuzda gerçekleşen bilinç sıçraması insan zihninin enerjilerinin yeniden şarj olmasını sağlayan güçlü bir yoldur. Düşüncelerimize akan derin bir huzurla dolar ve bu daha sonra söz ve eylemlerimize yansır. Yeni bir vizyonun dünyası açılır. Ve bu dünyada hayatı olduğu gibi kabul etmek ve kendini yönetmek mümkün hale gelir.

Yargılamaları, memnuniyetsizliği ve sabırsızlığı serbest bırakacak içsel güce sahibim ve bu olumsuz enerjileri daha olumlu bir bakışla değiştiriyorum. Kendimle barışığım.

Anthony Strano