Duygular, Mantık ve Ruhsallık
19 Nisan 2022 Salı
Pişman olmadan yaşamayı öğrenmek
30 Aralık 2022 Cuma

Kendini Yönetmenin 7 Prensibi

KENDİMİZİ YÖNETMENİN YEDİ PRENSİBİ

Günden güne daha karmaşık bir hale gelen dünyamızda, rahat bir yaşam oluşturma niyetimize nereden başlamalıyız? Uygulayacağımız gevşeme yöntemi ne olursa olsun, onu bulmak ve netleştirmek için yedi temel unsur vardır. Başlangıçta aynı fikirde olmasanız veya her bir ilkeyi tam olarak anlamasanız bile, gününüze devam ederken onları farkındalığınızın bir köşesinde tutun. Zamanla her biri daha net hale gelecek ve her aşama, sizi stresten kurtarmanın kapılarını açacaktır.

. Düşüncelerinizden ve duygularınızdan her zaman yüzde yüz siz sorumlusunuz.

Yani ne zaman stresli hissediyorsanız nedeni sizsiniz, sizde stres yaratan zaman, hava durumu, olaylar ve diğer insanlar değildir.

. Stres size değiştirmeniz gereken bir şey olduğunu söyleyen bir ıstırap şeklidir.

Diş ağrısı, sizi diş hekimine yönlendiren fiziksel bir ağrıdır. Istırap, kendinize acı çektirme alışkanlığınızı değiştirmek için bir şeyi öğrenmeniz veya unutmanız gerektiğini söyleyen zihinsel veya duygusal rahatsızlıktır. Acılarınızdan sizden başka kimse sorumlu değildir.

. Asıl problem asla başka biri değildir.

Hissettiklerimizin sorumluluğunu başkalarına yansıtmak kolaydır. Bu tembel birinin başkalarıyla ilişki kurma yöntemidir. Bugün dünyayı neredeyse tek bir inanç yönetiyor; “Onların yüzünden, benim değil.” Fakat bu gerçek değildir. Bu yanlış inanç, son derece mutsuz ve dolayısıyla stresli bir yaşam yaratmanıza ve sürdürmenize neden olur.

. Yolunuza çıkan her neyse, çözüm de oradadır.

Bilincinizde olan birincil gerçeklikte, yani kendinizde, stresli anlardan kurtulmak için, kendinize bir şey eklemeniz gerekmez. Sadece hangi şeyden etkilendiğinizin farkına varmanız ve onu durdurmaya başlamanız gerekir. Kendinizi (her şey bilincinizde olur) olmayan şeylere bağlamayı bırakın. Zihinsel ve duygusal düzeydeki tüm stres ve acı, bir şeye/birine/bir yere/bir zamana olan bağımlılığınızdan kaynaklanır.

. Olumlu stres diye bir şey yoktur.

İnsanlar olumlu stres olduğuna inandıklarında, “acı çekmek doğaldır” diye düşünürler. Bu iç gözlem yapmamak için harika bir bahane olur. Her türlü stres ve acı, huzurlu ve sevgi dolu olan gerçek doğamızın altında yatan farkındalığımızı kaybettiğimizin işaretidir. Neyse ki bu geçici bir kayıptır. Bunlar stres ve ıstırabın yanlış veya kötü olduğu değil, bilincinizde bir şeylerin uyumsuz olduğunu söyleyen mesajlardır.

. Gerçekte herhangi bir çeşit mutsuzluk bir tür stres belirtisidir.

Mutsuzluk doğal değildir, ama öyle görünür. Şu anda çoğumuz için mutsuzluk, mutluluktan daha fazla yaşanıyormuş gibi görünebilir. Bu yüzden mutsuzluğun da olağan olduğu sonucuna varma eğilimindeyiz. Mutsuzken mutlu olduğumuza bile inanabiliriz. Mutluyum dediğimizde, mutsuzluğumuzun farkında bile olmayabiliriz.

. Stres bir ilişkide sevginin olmamasıdır.

Bu açık görünse de sevginin gerçekte ne olduğu konusunda çoğumuzun kafası karıştığı için stres hissettiğimiz bir ilişkiye sevgiyi geri getirmek kolay değildir. Beklenti ve yargı alışkanlık haline geldiğinde hayal kırıklığı garantidir.

SORU: Yukarıdaki yedi yöntemden hangisinin sizin için en uygun olduğunu düşünüyorsunuz?

DÜŞÜNCE: Bağımlılık nedir, neden olur ve nasıl meydana gelir?

EYLEM: Önümüzdeki yedi gün boyunca her güne bir yöntem seçin ve sadece o gün nasıl uyguladığınızı gözlemleyin.

Mike George