Merhamet, Şefkat ve Affetmek
13 Haziran 2017 Salı
Ruh’un Uykusu
2 Ağustos 2017 Çarşamba

Önce İlham Alın

İlham vermek, diğerlerini coşku, güven ve yaratıcılıkla doldurmaktır. İlham aldığımızda hakiki bir canlılık hissederiz! Sıra dışı ruhsal öğretmenlerin sözlerinden ve varlığından ilham alırız. İlham vermenin bir diğer anlamı da kendi sorumluluklarımızla ilgili olanı özümsemek, duyduklarımızdan, atmosferden, çevremizdeki enerjiden ve ortak bilgelikten faydalanmaktır.

Bu yazımız Dadi Janki’nin yakın zamanda verdiği konferanslardan ve yaptığı konuşmalardan alınan görüşleri kapsıyor. Bize, daha yüksek amaçlar edinmemiz ve bunu gerçekleştirebilmemiz için cesaret veren bazı pratik önerileri sunuyor ki böylece mutlu kalabilelim ve zihnin huzuruna erişebilelim.

‘’ÇEVREMİZDEKİLERE NASIL HİZMET EDEBİLİRİZ?’’

Kendi hayatlarımızı ilham verici hale getirerek ve bilgelik ve duyarlılıkla etkileşim kurarak…

Aktif bir sohbet için olanağımız olmasa da, birbirimizin varlığını olumlu bir şekilde yorumlayıp her birimizin içindeki iyiyi görerek ve birbirimizin olumlu özelliklerini özümseyerek.

Öylesine neşeli olmalıyız ki ve hayatımız öylesine bir örnek olmalı ki bize bakan’’bir melek gibi’’ demeli.

AMACINIZDAN İLHAM ALIN

Her gün uyandığınızda kendinize sorun’’Ben kimim?’’,  ’’Yaşamdaki amacım ne?’’;  böylece her sabah,  ruhsal bir varlık olduğunuz ve Tanrı’nın sevgi dolu bir çocuğu olduğunuz hissine erişeceksiniz. Bu gerçekliği bugün kutlayın ve diğerlerine de bu farkındalığa ulaşabilmeleri için yardım edin. Bu sizi enerjiyle dolduracaktır.

ATMOSFERDEN İLHAM ALIN

Güçlü ve olumlu yerlerin enerjisini hissetmeyi öğrenin. Bilin ki bu gücü ve dinginliği içinize soluyabilirsiniz. Daha sonra, amacınıza ve içinizdeki huzura dayanarak, eylemlerinizi yaparken diğerlerine de ilham vermek üzere bu sakinliği ve olumluluğu etrafa yayarsınız. Ve böylece mutluluk feneri olursunuz.

ERDEMLERDEN İLHAM ALIN

Çok derinlerinizde her zaman ihtiyaç duyacağınız tüm güçlere ve erdemlere zaten sahipsiniz. Bir süre için derinden düşünün, içinizdeki güç ve huzur alanına gidin, ihtiyaç duyduğunuz özelliği seçin ve onu yaşama getirin. Kararlı bir düşüncenin enerjisinin gücüyle kendisini pratik şekillerde günlük yaşantınızda açığa çıkarmasına izin verin.

KENDİNİZDEN İLHAM ALIN

Özel niteliklerle bezenmiş eşsiz bir varlık olduğunuzu hatırlayın; kendinize şimdiye kadar başarmış olduğunuz şeyleri hatırlatın. Huzur dolu ruhsal bir varlık olduğunuzun farkında olarak bu yüce hayat dramasında size verilen rolü oynamak için kendi potansiyelinizi deneyimleyin. Kendinize saygı gösterin, böylece güven duygunuz artacak ve önünüzde sizi bekleyen ne varsa onu karşılayacak cesaretiniz olduğunu keşfedeceksiniz. Bu garanti sizi neşeyle dolu bir güç kaynağı haline getirir.

DİĞERLERİNDEN İLHAM ALIN

Çok fazla etkilerinde kalmadan büyük ruhları uzaktan gözlemleyin ve hangi özelliklerini benimsemek istediğinizi belirleyin. Biri sizi cezbetmese de onu da aynı mesafeden gözlemleyin ve daha sonra cömert bir kalple, onun da kendine has gücünü belirleyin-herkesin takdir edilecek belirli bir gücü vardır. Bu cömertlik size mutlu bir kalp verir.

DOĞADAN İLHAM ALIN

Bir gün hayatınızın meşguliyetinden ve insan yapımı şeylerin işgalinden uzaklaşarak dışarı çıkın ve elementler dünyasını dikkate alın. Doğanın güzelliğinden ilham alın -bir taç yaprağın güzel kokulu kırılganlığından, minik bir tohumdan ya da yaşama merhaba diyen yeni bir filizden, ürpertici güçteki kudretli bir okyanustan veya kızgın bir volkandan. Elementlerle işbirliği yaptığımızda, doğanın bereketini bizimle paylaştığını, fakat müsrifleşirsek ve yeryüzünü yağmalarsak sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalabileceğimizi anlarız. Doğayla üretken ve huzurlu bir ilişki kurabilmek adına onla bir olun.

SESSİZLİKTEN İLHAM ALIN

Bugün kendinizi sizi ödüllendiren sessizliğin içine bırakın. Gününüze dinginlikle başlayın, kendinizi gün boyunca sakin anlarla şımartın, uyku zamanında kendinize rahatlık hediye edin. Tekbaşınalıkta oturun ve en derindeki özünüze dönün. İşte bu sessiz alandan Bir Olan’la,  bağlantı kurmak kolaydır. Tanrıyla kurduğunuz bu bağdan ilham alın -O İlham Verendir. Böylesine bir bağlantı çok derin bir huzur getirir.

 

… VE ŞİMDİ MUTLU OLUN

Mutluluk yolculuğunuzun sonu değildir, mutluluk yolculuğun kendisidir! İşte sizin sadece şu an için değil, fakat daima hoşnut hissetmenize yardımcı olacak mutlu olmanın birkaç pratik yol.

‘’HER ZAMAN MUTLU MUSUNUZ?’’

Ne olursa olsun hiçbir şey sizin mutluluğunuzu bozmasın.

Tam şu anda kendinize her zaman mutlu kalacağınıza ve yüzünüzün hep neşeli olacağına dair söz verin. Mutluluk gibi bir gıda yoktur.

ÖDEVİNİZİ YAPMAK İÇİN MUTLU OLUN

Hayata karşı sürekli olarak memnun bir tutum içerisinde olmayı öğrenmek biraz çaba gerektirir. Eğer bu sanatı çalışmak isterseniz derin düşünmek, ilham almak için ve pratik etmek için biraz zamana ve alana ihtiyacınız olacaktır. Her gün neyin pratiğini yapmalısınız? Öz saygının, şefkatin ve nazikliğin… Bu mutluluğa giden yoldur ve devamlı pratik sizi oraya götürecektir.

HAYAT OYUNUNU KABUL ETMEK İÇİN MUTLU OLUN

Memnuniyetin sırrı yaşamın büyük oyununa bir oyuncu olarak davet edildiğinizi bilmektir, bir yönetmen ya da eleştirmen olarak değil. Kendi rolünüzü olabildiğince iyi oynamalısınız, kanatlar altına gizlenmeden ya da diğer oyuncuları haddinden fazla öne çıkarmadan. Eğer herkes rolünü dürüstlük ve alçakgönüllülükle oynarsa bu oyun bir zafer gibi olur. Ve hiçbirimiz sonunu izleyemeyecek olsak da tüm açığa çıkan şeylerin keyfini çıkarabiliriz.

GEÇMİŞİN HESABINI KAPATMAK İÇİN MUTLU OLUN

Her geçen an çoktan harcamış olduğunuz bozuk para gibidir, şu an içinde hiç değeri yoktur -onu asla tekrar harcayamazsınız. Fakat her dakika yeni bir kısmet yaratma fırsatını getirir -neşeli ve diğerlerine karşı cömert olarak. Bu şekilde gelecek için sağlıklı bir hesap açmaya başlarsınız. Memnuniyet, kişisel huzurdan şu an içinde yapılan düşünceli davranışlardan doğar.

MUTLU OLUN VE CESARETİNİZ KIRILMASIN

Mutluluk sizin doğum hakkınızdır. Siz ona bolca sahipsiniz ve ona tutunmak sizin elinizdedir. Ne zamanki bir sağlık meselesi, ters bir durum veya hayal kırıklığı mutluluğunuzu sizden çekip almak isterse, sizin göreviniz sağlam ve sakin kalmaktır çünkü hayat oyunundaki bu sahnenin geçip gideceğini ve huzurun yeniden canlanacağını bilirsiniz. Eğer gülümsemeye ve hafif kalmaya devam ederseniz, sevinciniz ve iyilik haliniz büyümeye devam eder.

MUTLU OLUN VE TÜMÜYLE RUHSAL NEŞE HALİNDE KALIN

Umutla ve mutlulukla dolu bir kalp çarpıcı bir karışımdır. Bugün hakiki bir minnettarlıkla ve takdirle iyi kısmetiniz üzerinde derin düşünceye daldığınızda ne kadar şanslı olduğunuzun farkındalığıyla ruhsal mest halinin neşeli mertebesinde kalırsınız. Farkındalıkta kalmak ve müteşekkir olmak sizi en iyi haleti ruhiyede tutar.

BİR MÜCEVHER OLMAK İÇİN MUTLU OLUN

Mutluluk mücevheri olmak çok kolaydır. Bir mücevher hiç çok sıkı çalışmak ya da çaba sarf etmek zorunda mıdır? Bir mücevher hiçbir şey yapmak zorunda değildir, sadece kendi olmalıdır. Mutluluk alışkanlığı edinmekte kendinizi saygıyla kabullenirsiniz, kendi güzelliğinizi ve değerinizi bilirsiniz, bu sevinç halini ve zevki herkese yansıtırsınız-hayatınızda başka her ne oluyorsa olsun! Mutluluk sizin olduğunuz şeydir, sahip olduğunuz bir şey değil. Hatırlayın: bir mücevher için tek gereksinim parıldamaktır.

KENDİ MUTLULUĞUNUZU YARATMAK İÇİN MUTLU OLUN

Eğer mutluluğu kendi dışınızdaki kaynaklardan almayı umarsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Mutluluğun dışarıdan paketler halinde geldiğini düşünebiliriz -şişkin bir cüzdan, büyük bir ev veya hızlı bir araba, hatta bir insan. Fakat bu paketleri açtığımızda ve gerçekten ne olduklarının içeriğini gördüğümüzde keşfederiz: tüm paketlerin en iyisi mutluluğun kendisidir. İşte bu yüzden, bugün kendinize tam bir mutluluk armağanı verin. Hiç kimsenin ya da hiçbir şeyin yapamayacağı kadar…