Bazen, bir süre, özellikle kendi kendimize meditasyon pratiği yaptıktan sonra, kendimizi şöyle düşünüyor bulabiliriz,” Bunu neden yapıyorum ki?” Özellikle eğer yavaş ilerlediğimizi hissediyorsak. Buna benzer anlarda, en önemli nedenlerden ve sürekli pratikten gelen faydalardan bazılarını kendimize hatırlatmamız yararlı olur.

1. Öz Farkındalığın İşlenmesi

Meditasyonun en basit tanımı, öz farkındalığın işlenmesidir. Öz farkındalık olmadan, kendi düşünceleriniz ve duygularınız düzeyinde neyi yanlış yaptığınızı göremezsiniz. Aslında, düşüncelerinizi ve duygularınızı yaratanın bir başkası değil, kendiniz olduğunu bile göremezsiniz! Kendi hissettiklerinizden başkalarının sorumlu olduğu yanılsamasına düştüğünüz zaman, iyi hissetmek için dış kaynakların uyarısına tabi hale gelmiş olmaktan dolayı, kendinizi stresli bir yaşama mahkum etmiş olursunuz, ve o zaman ödüle layık bir şekilde kurban rolümüzü oynarız! Meditasyon öz-farkındalığınızı ve dolayısıyla da öz-saygınızı arttırır.

2. Öz Kontrol

Dış dünyada kontrolü, meseleleri sıkıca kavramak, insanlarla ve sorunlarla kararlı bir şekilde başa çıkmak olarak tanımlama eğilimimiz vardır. Düşüncelerimizin ve duygularımızın iç dünyasında kontrol, sıkı bir kavrayış, veya bir mücadele ya da belirli düşünceleri ve duyguları uzaklaştırmaya “çalışmak” değildir. İç dünyadaki kontrol, tersini yapmak olarak, yani bırakmak, ve daha çok kendi düşünce ve duygularımızın bağımsız gözlemcisi olmak şeklinde ortaya çıkar. Bu, sonuçta size kendi düşüncelerinizin ve duygularınızın efendisi olma becerisini sağlayacak olan meditasyon uygulamasındaki ilk adımdır.

3. Kendi Mertebenizi yaratmak

Hemen hemen tamamen eyleme odaklanmış olan bir dünyada ilk olarak bir insan olduğumuzu, ikinci olarak ta insanlar olarak eylemler yaptığımızı unutmak kolaydır. Yaptığımız her şeye kendi durumumuzun sebep olduğunu unutmak kolaydır. Pek azımız kendi durumumuzu nasıl yaratacağımızı öğreniriz, fakat hepimiz biliriz ki eğer güne gri ve ters bir ruh haliyle başlarsak, gün ne kadar güzel olursa olsun, gene de gri ve ters bir gündür! Bir kez kendi düşünce ve duygularınızın farkına vardıktan sonra, bir kez neden ortaya çıktıklarını gördükten sonra (öz farkındalık) ve bir kez seçim ve kontrol gücünü yeniledikten sonra, daha derin bir seviyede ve bilinçli olarak kendi durumunuzu yaratmak üzerinde çalışabilirsiniz. Aynı madencinin kömür sathının yeraltında olan derin kısmında çalışması gibi, meditasyon da size kendi bilincinizin en derin seviyelerinde, ruhun kömür madeninde çalışma yetisi verir. Kendi orijinal durumunuzu orada bulursunuz – dışsal hiç bir şeye tabi olmayan huzur, sevgi ve doğal bir neşe hali.

4. Yürekten Gelen İletişim

Hayat ilişkidir, ilişki ise iletişimdir. Hem başarımız, hem de yaşamdaki doyum büyük bir ölçüde başkalarıyla ne derecede iyi iletişim kurduğumuza bağlıdır. İletişim kurma yollarımız büyük ölçüde ebeveyn ve toplum gibi dışsal etkilerden öğrenilir, ki bu da çoğumuz için yüreğimizden, gerçekten yüreğimizden bağlantı ve iletişim kurmakta zorluk çekmek anlamına gelir. Aslında yüreğe yapılan bir yolculuk anlamına gelen meditasyon uygulaması, başkalarıyla olan iletişimimizi bozan içsel engelleri, kalıpları ve yükleri görmenize ve anlamanıza yardım eder. Meditasyon, engellerinizi çözmeye ve kalplerinize kendi zamanlarında, kendi ilerleme hızlarında, kendi yollarında şifa vermeye imkan sağlar.

Meditasyon hedef değil, bir yolculuktur. Sabır ve azimle uyguladığınız zaman, meditasyon öğrenme süreci sizi mükemmeliğe götürür. Bunu yaparken, yolculuğun kendisi aynı zamanda varılacak hedef haline gelir.

Soru: Meditasyon sizin için neden önemli bir uygulamadır?

Düşünce: Meditasyon, göz önünde canlandırma ve olumlu düşünme arasındaki fark

Eylem: Önünüzdeki yedi gün için bir meditasyon programı hazırlayın, bunu sebatkar bir şekilde takip edin, ve sonra, hafta bittiğinde, uygulamanızdan kazanmış olduğunuzu hissettiğiniz şeyleri yazın.