Dünya sizin huzur titreşimlerinizin iş birliğini bekliyor.

Her birimiz kendi küçük dünyalarımızı, ev ve ofislerimizi olduğu kadar dünyayı da huzura kavuşturabilecek potansiyele sahibiz. Ama önce iç huzurumuzu ve onun gücünü keşfetmeliyiz.

İçinizde var olan huzurun gerçek doğası ve gücü hakkında bazı ipuçlarını vererek, bu en değerli hediyeyi dünyaya sunmanın yollarını, sizlerle paylaşmak istedik.

 

  • Sevgi Birleştirir

Eğer huzurlu bir bilinç seviyesine sahip olunmazsa, söz ve eylemlerde sevgi de olmaz. Sevgi kalbinizden dünyaya yaydığınız enerjidir. Siz bu dünyada bir sevgi kaynağısınız. Sevginizin niteliği düşünce, söz ve eylemlerinizin ardındaki niyette görülür. Gerçek sevginin hiçbir zaman bir beklentisi olmaz. Gerçek sevginin kendisi için bir arzusu yoktur. Sevgi, olmadığınız bir kişi gibi olmaya çalıştığınızda yok olur. Siz sevgi dolusunuz. Siz sevgisiniz.

Sevginizi hediye ettiğiniz anlar, karşınızdaki kişiye tüm dikkatinizi yöneltme niyetiyle bağlantı kurduğunuz ve kendi kapasitenize göre, onun ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet ettiğiniz anlardır.

 

  • Hakikat Rehberlik Eder

Hayattaki gerçek rehber, doğru ve doğru olmayanı ayırt edebildiğimiz hakikat halidir. Hakikat hiçbir zaman değişmez. Kim olduğunuz ve neden burada olduğunuz da buna dâhildir. Kendi eşsiz hikâyenizi yaratmak için burada bulunan ruhsal varlıklar olduğunuzun farkındasınız. Eğer kendi hikâyenizi egosuz bir şekilde, kendiniz gibi davranarak yaratırsanız, bunu sevgi ve huzur içinde yapabilirsiniz. O zaman gerçek neşe hissini bilirsiniz.

Hakikati hediye ettiğiniz anlar, kendinize dürüst olduğunuz, hiçbir şey saklamadığınız, herkese karşı açık ve şeffaf davrandığız anlardır.

 

  • Mutluluk Besler

Özgün mutluluk, hakikat ile şekillenip, sevgi ile iletilen ve huzur hediyesini taşıyan bir eylemin sonucudur. Hoşnutluk herkesi ve her şeyi olduğu gibi kabul ettiğimizde ortaya çıkar. Mutluluk doğru şeyi, doğru zamanda ve doğru nedenle yapmanın meyvesidir. Yolculuğumuz boyunca benimsediğimiz bütün yanlış inanç, arzu, beklenti ve yanılsamaların bağlarından özgürleştiğimiz zamanki saadet, en büyük mutluluktur.

Mutluluğun besleyici hediyesini verdiğiniz anlar, başkalarının hoşnutsuzluğunun ortasında hoşnut kalabildiğiniz, bir diğerinin üzüntüsünün karanlığını neşenizle aydınlattığınız, onları en zor günlerinde bile bir gülümseme ve iyimser bir tutumla etkileyebildiğiniz anlardır.

 

  • Saflık Ortaya Çıkarır

Saflık huzurlu kalarak, sevme kapasitenize zarar veren tüm zehirli inanç ve yanılsamalardan temizlenmektir. Saflık huzurunuzun kalitesinin, sevginizin gücünün, eylemlerinizdeki hakikatin derinliğinin ölçüsüdür. Şekillendirerek ortaya çıkardığınız kişisel hakikatinizin farkındalığıdır. Saflık etkiler ama yapışmaz, yara izi bırakmadan iyileştirir ve kimseye borçlu hissettirmeden güçlendirir.

Saflığı hediye ettiğimiz anlar, bütünlüğünüzden taviz vermeyi reddettiğiniz ve diğerlerindeki en iyiyi gördüğünüz anlardır. Saf bir vizyonla birleşmiş saf niyet huzurlu bir dünyanın yapı taşıdır.

 

  • Şefkat Anlar

Şefkat, düşman ya da size karşı olsa dahi,  başkalarının acısının ortasında kendini gösteren sevginin bir yüzüdür. Şefkatli bir kalp, kendisi acı çekmeden bir diğerinin acısını algılar. Bu anlayış ve empatinin bir sonucudur. Kalbiniz şefkati yalnızca bütün yargılama ve suçlamalar bittiğinde bilebilir. Şefkat, umutsuz olana umut mesajıdır, sevginin kaybolduğunu düşünen herkesin kalbini aydınlatacak bir sevgi eylemidir.

Şefkat hediye ettiğiniz anlar, başka bir işle meşgulken bile, yardım etmek için diğerine ulaştığınız, onunla oturduğunuz, kalbinizle dinlediğiniz ve “onun için” müsait olduğunuz anlardır.

 

  • Nezaket Etkiler

Nezaket dolu bir davranış bir diğerinin bakış açısını, dolayısıyla dünyasını değiştirebilir. Nazik davranışınız görülerek etkisi hissedildiğinde, aslında daha derin bir seviyede hissedilen sizin niyetinizdir. Niyetiniz diğerinin kalbinde silinmez bir iz bırakır. Nazik ve tüm beklentilerden özgür olmak gerçek sevginin dilidir. Bencil olmayan nezaket ve tüm arzulardan özgür olmak gerçek hayırseverliğin dilidir. Nezaket, diğerlerinin olumsuz bakış açılarını dönüştürme ve en katı kalpleri bile yumuşatma gücüne sahiptir.

Nezaket hediye ettiğiniz anlar, fedakârlık hissinden özgür olarak bir başkasına verebildiğiniz, azaldığını düşünmeden paylaştığınız, zorunluluk hissetmeden yardım ettiğiniz anlardır.

 

  • Affetmek Özgürleştirir

Affetmenin gücü bir ilişkiyi iyileştirir ve bir başkası tarafından incitildiğinize dair herhangi bir yanılsamayı yok eder. Affetmek hem sizin diğerlerine karşı suçlamalarınızı, hem de onların size karşı suçlamalarını eritir. Sizi dargınlık hapishanesinden özgürleştirerek, ayrı olduğunuz yanılsamasını dağıtmaya başlar. Affetmek eylem halindeki sevginin gücüdür. Bazen affetme süreci çok sık rastlanan bir hatayı ortaya çıkarır, incinen siz değil, sadece egonuzdur!

Affetme hediyesini verdiğiniz anlar, incinmiş hissetmenize sebep olanın onlar değil, kendiniz olduğunu anladığınız anlardır. Nefret yükünü taşıdığınız tüm o anları unuttuğunuz anlardır. Diğeriyle yeni baştan, sanki ilk defaymış gibi, geçmişten temizlenerek buluştuğunuz anlardır. Aslında hepimizin bir olduğunu fark ettiğiniz tüm o anlardır.

 

  • Sabır Bekler

Sınırsız sabır anında sonuçlar yaratır. Sabır kapısının önünde tüm arzular ölür, beklentiler içeri girmeye cesaret edemez. Zaten ihtiyacınız olan her şeye sahip, sınırsız bir varlık olduğunuzu anladığınızda sabır inanca dönüşür. Bu hayat denilen oyuna katılmak için her zaman bir davetiye alacağınızı anladığınızda sabır memnuniyete dönüşür. Bir başkasını değiştiremeyeceğinizi anladığınızda, sabır kabule dönüşür.

Sabır hediye ettiğiniz anlar, diğerlerine sizin istediğiniz gibi değil, kendi istedikleri gibi olmalarına izin verdiğiniz anlardır. Diğerlerini, farkında olmasalar bile, hayatlarının efendisi oldukları bilgisiyle destekleyebildiğiniz anlardır. Herkesin huzurlu ve sevgi dolu gerçek doğasını ortaya çıkaracağını bilerek beklediğiniz o anlardır.

 

  • Saygı İnşa Eder

Karşılıklı saygı olmadan bir ilişki hakiki ve doğru olamaz. Saygı genellikle ilk terk edilir ve en son ona geri dönülür. Saygı her zaman diğerlerinin hata, zayıflık, geçmiş eylem ve hatta çıkarcı niyetlerinin ötesini görür. Kendileri göremeseler bile, diğerlerinin özlerindeki iyiliği görür ve onaylar. Kendisinin olduğu kadar, her insanın da paha biçilmez değerini görür ve bilir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri saygı görmeyi beklemektir. Bu, kişisel mutsuzluğun ve kişilerarası çatışmanın en büyük nedenlerinden birisidir.

Saygı hediye ettiğiniz anlar, olumlulukla dolduğunuz, geçmişlerine rağmen diğerlerine koşulsuz hürmet gösterdiğiniz anlardır. Onaylanmayı ve değer verilmeyi beklemediğiniz ama beklentisizce, hatta karşılığında aynısını bile beklemeden kabul ve minnettarlıkla dolu olduğunuz anlardır.

 

 

  • Huzur…

Herkesin varlığının temeli ve gerçek doğası huzurdur. Huzur sadece bir kelime değildir. Huzur asla kaybolamaz. Huzur, mutlu bir hayat için gerekli olanı dünyanıza davet eden bir varoluş halidir.

Huzur, düşüncesiz bir zihinde hüküm süren sessizliktir. O, artık sevgi aramaya ihtiyaç duymayan kalbe eşlik eden, sessiz, hoşnut bir dinginliktir. Huzur asli ve ebedi varlığımızın temeli ve özüdür. Hayatlar boyunca asla kırılmayan bir dirençle özümüzü renklendirir. Eğer varlığımızın en derinlerinde o huzur, o sessizlik, o dinginlik zaten var olmasaydı, hepimiz delirirdik.

Huzur hediye ettiğiniz anlar, huzur kaldığınız tüm o anlardır. Çünkü öyle anlarda bilincinizin titreşen ve yayılan enerjisi çevrenizdeki herkese ve her şeye dokunur. Tam olarak neyi, kimi ve hatta nasıl etkilediğinizi bilmezsiniz ama etkilediğinizi bilirsiniz. Böyle anlarda, siz bu dünyaya bir hediyesiniz. Hepimizin tekrar birlikte huzur içinde yaşamamızı sağlayacak, sizin yarattığınız huzur titreşimleridir.