BİLGELİK İNCİLERİ

Anasayfa » BİLGELİK İNCİLERİ
share on facebook  tweet  share on google  print  

BİLGELİK İNCİLERİ

Anasayfa

 Meditasyon Etkinliklerimiz Bilgi Hazineleri Temsilciliklerimiz Bize Ulaşın

 

 

  ZAMANIMIZIN ÇAĞRISI

“Bugün eski ve yeninin buluştuğu yerdeyiz.

Bu gibi geçiş dönemleri çok uğurludur. Yeni bir yılın başlangıcı şafak gibidir. Yeni olasılıklar zamanıdır. Bu zamanı içimize dönüp düşünerek geçirirsek, en yüksek farkındalığa erişebilir ve gerçek bir yenilik yaratabiliriz.

Kendinize sorun:

Bu yeni yılda kendim için sahip olduğum o en yüksek vizyon nedir?

Dünyaya ışık vermek üzere kullanabileceğim armağanlarım neler?

Başkalarıyla olan ilişkilerime nasıl yeni bir anlam ve dünyayla olan bağlantıma nasıl yeni bir saygı hissi getirebilirim?

Bu yılın içimdeki varolan büyüklüğü idrak edebileceğim ve etrafımdakilerin ışıltısına şahit olabileceğim bir yıl olmasını sağlayabilirim. Ben bir tek kişi olabilirim, fakat benim yüce düşüncelerim ve saf hislerim yayılarak 100,000 kişiye ışık ve güçle dokunabilir."

 

©  Brahma Kumaris 

 

 

ACI

Acı, hayatın temel prensipleri olan öz-saygı, incelik ve cömertliği göz ardı etmenin sonucudur.

Dahası, çeşitli şekillerdeki acı kendimizi aldatmamızın bir sonucudur.

Aldanma doğru olduğuna inandığım yanılsamalardır. Klasik bir aldanma şekli bir şeyin ya da birisinin benim mutluluk halimi yaratabileceğine inanmamdır.

Pozisyon, rol, yetenek, kazanım, bunlar sadece geçici, kısa sürelidir. Onlara bağımlılık eninde sonunda acıyı da beraberinde, hayal kırıklığı, boşluk ve pişmanlık olarak getirir.

Buna mutlak bir şekilde nasıl da inandım?

Bir prensip: kendimizin dışında hiç bir yerden mutluluk, tatmin ve sevgi alamayız.

Başkalarıyla mutluluğu deneyimlemenin ilk adımı onu kendi asli doğam olarak deneyimlemektir. O zaman bunu doğal olarak başkalarıyla paylaşabilir ve uzun süreli bir mutluluk hali yaratabilirim. Acı kendi asli doğamı unuttuğumda ve öğrenmeyi reddettiğimde tekrar eder.

Kendi ruhsal kaynaklarımı hatırlamak ve onlara geri dönmek için beni sürekli acının tuzağına düşüren aldanmaların neler olduğunu görebilmeliyim. 

  Brahma Kumaris

 
 

İnsanlar kendilerini oynadıkları rolle özdeşleştirdiklerinde hayat çok ciddi bir hale gelir, rol bilinci başlar. Oynadıkları oyunda kendilerini o roldeki kişi zanneden sahne üzerindeki aktörler gibi davranırlar.

 

 

Ve zaman içinde bu eğilim bütün sahnelerde aynı rolü oynamaya çalışmalarına yol açar. Bu hem uyumsuzluk yaratır, hem de kendileriyle olan bağlantılarının kopmasına neden olur. Ve rolü tehdit eden bir şey karşılarına çıkarsa, korkar, savunmaya geçer ve saldırganlaşırlar çünkü her şeyi kişisel olarak alırlar.

 

 

Bugün kendimi gözlemleyebilir ve rolümü nasıl oynadığımı fark etmeyi deneyebilirim.

©  Brahma Kumaris

 

 

 

Üç Ejderha
Endişe, korku ve şüpheden oluşan üç ejderhayı, ruhsal kaynaklarınızı yeniden keşfederek fethedin. Bir çoğumuz endişe, korku ve şüphe dolu gereksiz düşüncelerle hastalanırız. Endişe güven duygumu sakatlar, korku cesaretimi kaçırır ve şüphe hayatıma netlik kazandırmak üzerine her teşebbüsümle alay eder.  
Bu üç ejderhadan kurtulmanın tek yolu, ruhsal silahlarım erdemleri ve güçleri, nasıl kullanacağımı yeniden öğrenmek ve onları keşfetmektir. Olumluluğun gücü, öz-saygı ve cesaretle bu üç ejderhayı öldürmeyi deneyebilirim.

 

©  Brahma Kumaris

 

 

Sadece güçlü bir ruh, sevgisini sunabilir,

Sadece güçlü bir ruh alçakgönüllü olabilir.

Eğer zayıfsak, bencil oluruz.

Eğer boşsak, alırız,

Fakat eğer doluysak, doğal olarak herkese veririz.

Mizacımız böyledir.
  
©  Brahma Kumaris

 

   Mükemmel ve saf olan bir parçanız var. Mükemmel olmayan bir dünyada yaşarken elde ettiğiniz hiç de mükemmel sayılamayacak niteliklerin dokunamadığı bir parçanız. O bilgelikle dolu olduğu için sizin sürekli iyilik kaynağınızdır.Herhangi bir çeşit çatışma ve olumsuzluğun tam olarak yokluğu sizin bu parçanızı, dingin bir nokta olarak, derin ve zengin bir sessizlik deneyimi haline getirir. İçinizdeki bu sessizlik kaynağına ulaşma alıştırması yapmak için zaman ayırın.Bu size sayılamayacak faydalar sağlayacak.Dadi Janki   

©  Brahma Kumaris

 

 

 

 

F : 240 - lighonface2.jpg 

Bu anın gerçekliğini görün. Sanki bugünün gerçeğiymiş gibi, geçmişin imajlarına tutunmak ruhsal bir zayıflıktır. Geçmişten gelen nahoş ve sınırlayıcı deneyimlerim olmasına rağmen, onlar gerçekten de geçmişe aittir. Bu eski imajlara tutunduğum gerçeği, onları şimdiki durumuma yansıtmam ve bugünün gerçeğini doğru bir şekilde görememem demektir. Zayıflık lensini yok etmek gerçekten bugün ne olduğunu görmektir.

  ©  Brahma Kumaris
 
 F : 94 - AngelInGlass.jpg

 

e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta
e-jett V7: HMenu-1/R